Jak obniżyć cholesterol?

//Jak obniżyć cholesterol?

Jak obniżyć cholesterol?

Wysoki poziom cholesterolu we krwi, może dotyczyć wielu Polaków. Już po 30-roku życia, przynajmniej raz w roku powinniśmy zmierzyć poziom cholesterolu. Nasza dieta powinna być tak komponowana aby ograniczać niezdrowe tłuszcze i spożywać jak najwięcej tych zdrowych.

Dobry i zły cholesterol

Cholesterol LDL HDL

Cholesterol nie jest przysłowiowym „samym złem”. Organizm ludzki potrzebuje go do produkcji kwasu żółciowego, witaminy D2 i hormonów. W 60–80% wytwarzamy go sami, a w 20–30% dostarczamy z pożywieniem. Sięgając po produkty pochodzenia zwierzęcego (tłuste mięsa, wędliny, pełne mleko i pełnotłusty nabiał, smalec, masło czy śmietanę) zawierające nasycone kwasy tłuszczowe, przyczyniamy się do wzrostu stężenia „złego” cholesterolu (LDL), który ma tendencję do odkładania się w ścianach tętnic i tworzenia blaszki miażdżycowej. Natomiast wybierając oleje roślinne z jedno- i wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, podnosimy poziom „dobrego” cholesterolu (HDL) i jednocześnie redukujemy ilość LDL, gdyż pierwszy wychwytuje drugi z krwi i przenosi do wątroby.

Zdrowym tłuszczem w „zły” cholesterol

W badaniu nad wpływem smalcu wieprzowego, oleju sojowego i oleju lnianego na profil lipidowy krwi ostatni przyniósł najlepszy efekty

[1]. Wszystko za sprawą kwasów omega-3 zawartych w oleju z lnu. Obniżają one poziom LDL (czyli „złego” cholesterolu) i cholesterolu całkowitego, a podnoszą HDL („dobry” cholesterol).  Kwas omega-3 należy do Wielonienasyconych Kwasów Tłuszczowych. Zastąpienie nasyconych tłuszczów nienasyconymi tłuszczami w diecie wykazało, obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Wysoki poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca. Istnieje wiele czynników ryzyka choroby wieńcowej i zmiana jednego z tych czynników może wywierać korzystny wpływ lub nie wywierać go.

Dlaczego warto codziennie sięgać po olej lniany?

Jeśli chcemy zadbać o nasz cholesterol, powinniśmy wprowadzić do naszego codziennego menu tłuszcze roślinne bogate w Wielonienasycone Kwasy Tłuszczowe. Olej lniany spełnia się w tej roli, gdyż jako jeden z niewielu olejów jadalnych wykazuje wysoką zawartość omega-3. Tym samym działa na przekór niezdrowej – bo patogennej – tendencji do nadmiernego spożycia kwasów omega-6 i deficytowego omega-3.

Dieta śródziemnomorska w Polsce

Dieta śródziemnomorska jest modelową dietą profilaktyczną. Wysoka podaż owoców i warzyw, ograniczone spożycie mięsa i produktów mięsnych, stała obecność ryb, przewaga tłuszczów nienasyconych nad nasyconymi oraz bazowanie na olejach roślinnych czyni ją sprzymierzeńcem zdrowia nie tylko na płaszczyźnie gospodarki lipidowej. Taką dietę możesz stosować pamiętaj jednak aby popularną w tym stylu żywienia oliwę w naszej szerokości geograficznej zastąpić olejem lnianym – możemy mieć pewność, że dostarczy on nam więcej omega-3 niż oliwa oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

[1] Adam Jurgoński, Jerzy Juśkiewicz, Przemysław Zduńczyk: „Przydatność oleju lnianego w ograniczaniu zaburzeń Metabolicznych indukowanych dietą” w: Rocznik Państwowego Zakładu Higieny 2011, 62, Nr 2, s. 215 – 218.

 

By | 2018-01-05T12:00:29+01:00 2 września 2016|Baza wiedzy|0 Comments

Leave A Comment